Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náhledy fotografií ze složky obrázky k příhodám

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Smutný návrat

(Jaromír Ivan, 7. 1. 2022 23:36)

V září 1973 probíhala III.Letní spartakiáda spřatelených armád.Slavnostní zahájení bylo na Strahově.Při něm na plochu nejdříve vjel SKOT na kterém byl znak spartakiády a po bocích jelo šest motorek jako další přijely V3S na kterých byli trubači .Pak najížděly jednotlivé delegace vždy dva Gazy s vedením a Tatry se sportovci a celý tvar ze tří stran olemovalo asi sto vojenských regulovčíku.Do Prahy mělo odjet asi deset motorek,bylo to skoro celé moto družstvo VR všechno to byli ti kteří odcházeli koncem září do civilu.Já jako nejmladší jsem měl zůstat a přebrat všechny úkoly ,ale nakonec zůstal velitel družstva a já do Prahy jel.Kolona ve ,které byl Gaz s naším velitelém roty,V3S na které jsme měli naše věci a skupina motorek,která byla do potřebného počtu doplněná motospojkami od praporů.Po vlastní ose jsme odjeli do Mariánských Lázní a po spojení s další skupinou do Ostrova ,kde se motorky naložily na Tatry a jelo se do Prahy.Před stadionem na Strahově byl vytvořený autopark ubytováni jsme byli ve stanech na letišti Kbely a každý den nás vozili autobusy.Museli jsme sundat evidenční čísla ze všech vozidel,kde bylo vidět na motorce chrom muselo se zatřít stříbřenkou,rám světla musel být černý.Místo zadní levé stupačky byl namontován držák pro praporek. Motorky musely být v perfektním stavu.Z Tábora z podniku, který vyráběl autosvíčky nám naše svíčky podle potřeby opískovali nebo vyměnili.Přijeli i mechanici y Jawy a seřízovali zapalování a na konec jsme museli demontovat nádrže ,přijeli s cisternou benzín nám vyleli nádrže vypláchli a po namontování jsme dostali nový benzín.Všechno dopadlo dobře po zahájení na plochu stadionu seskočili výsadkáři ,jela se plochá dráha a motokros .Do Chebu jsme se vrátili ve středu ve tři hodiny v noci.Při příchodu na ložnici na nás čekal šok.Postel ,která patřila našemu veliteli ,byla čistě povlečená ležela tam regulovčícká přilba,vysoké bílé rukavice a regulační kolík.Bylo nám oznámeno,že náš kamárád v pondělí při návratu ze služební jízdy jako kurýr,měl nehodu a zahynul.Byla to opravdu jeho poslední jízda po návratu z Prahy jsem všechno převzal já a on měl odejít do civilu.Mělo to ještě pokračování,ale o tom až příště.

Re: Smutný návrat

(Pavel., 12. 1. 2022 12:49)

Na tu velmi smutnou a tragickou nehodu si pamatuji. Mimořádná událost byla velmi probírána včetně foto nehody.

Setkáni s generálem

(Jaromír Ivan, 26. 10. 2021 22:08)

V dubnu 1973 jsme byli překážkové dráze,která byla nad kasárnami Na Vízu.Najednou přijela Tatra 603 a z ní vystoupil generál velitel roty ppor.Stankovský mu podal hlášení a generál šel přímo ke mně ,byl jsem v části překážkové dráhy kde se hází granáty do zákopu.Když přišel ke mně tak jsem se mu představil on vzal z bedny tři granáty a podal mi je další tři si vzal on.První jsem přehodil ,generál zasáhl přední hranu zákopu můj druhý hod těsně před zákop ,generál čistý zákop na třetí hod jsme zasáhli zákop oba dva.Znovu mi podal ruku a řekl " U Sokolova to bylo horší".Od jeho řidiče jsme se dozvěděli,že to je velitel Pražské posádky generál Bunzák.Když byla v květnu 1975 v Moskvě vojenská přehlídka tak tam pochodovali veteráni ze státu ,které podílely na osvobození SSSR.Tento generál nesl bojovou zástavu Československého armádního sboru.

Re: Setkáni s generálem

(Pavel, 12. 11. 2021 14:58)

Velite 1. praporu mjr. Boldiš nám jednou předvedl jak se střílí. Vzal kulomet a vstoje bez opory sundaval jeden terč za druhým. Prostě frajer! Bylo to také roku 73 +/-. Vrátil se tehdy z Ruska. Přísný ale férový velitel.

Re: Re: Setkáni s generálem

(Jaromír Ivan, 16. 11. 2021 22:34)

Boldiše jsem zažil krátce ,než jsem byl převelený od 2.msr na velitelskou rotu.Vzpomínam si na situaci ,když si jeden voják na střelbách stěžoval že má špatný samopal a proto nesplnil cvičení.Mjr.Boldiš se zeptal kdo má ještě špatný samopal .Přhlasili se ještě čtyři .Mjr. Boldiš vzal první samopal a jednou rukou ve stoje vystřelil tři jednotlivé rány do terče s kruhy .Všechny byly v desítce .Vojáka kterému patřil samopal poslal poklusem k terči ,aby zalepil zásahy a vrátil se přískoky zpět.Pak se zeptal kdo je další na řadě už se nikdo nehlásil.

Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(milan, 21. 11. 2021 18:46)

Do CHebu jsem přišel podzim 75 ,velitel 1.praporu už pplk. Boldiš byl to jeden z mála ,kterého jsem si velice vážil,férový a přísný ,který opravdu zvládal svoji funkci ,tak jak to má být,takových moc nebylo,měl přirozený respekt.Jednou při nástupu pluku ,že mám špinavý kanady byl jsem před tím v autoparku něco dělat neuznal moje výmluvy máte 3 dny NV -nedovolené vycházky to prakticky nebyl ,žádný trest jednou zase byl nástup pluku -kde je celé dílenské družstvo se ptal než jsem stačil něco říct vyběhl do 3.parta ,kde jsme měli pokoj a zbytek poloustrojených přihnal ven je to 45 roků a pomatuji to jako by to bylo nedávno.Potom někdy na jaře 76 nebo už přesně nevím odešel a přišel nový velitel npor. Vacek ,kdo ho pomatuje ,tak mi dá za pravdu pravý opak,takový šašek všem pro blázny ,ještě že tam byl mjr.Hodina náčelník štábu praporu to byl velice schopný ,ale přísný velitel ten to uváděl do spávných kolejí.To když jsem si vzpoměl na mjr.Hodinu ,tak ještě jedna příhoda jednou jsem se vracel z VOP -opuštaku už asi o půl noci deveták byl další blázen na útvaru mjr. Kučera ,kdo ho poznal nemusím ví ,kdo to byl u brány chaos mjr. Kučera tam měl udělany z provázků takový jako boxy a tam nás třídil a já jsem se dostal do boxu který šel do basy nevím pořádně proč do dnes to už je jedno ,ráno si pro mě přišel mjr. Hodina jeho slova byla -coz blbnul a to je vše.

Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Jaromír Ivan, 23. 11. 2021 21:42)

Mjr.Kučeru jsem zažil jako velitele Velitelské roty kde jsem sloužil na Pz četě.Mjr.Kučera této rotě velel od podzimu 1973 do začátku září 1974 kdy se rota zrušila a nově z průzkumné a chemické čety vznikly roty s novými veliteli a mjr .Kučera zůstal jako velitel velitelské čety.Zážitku jak kasáren tak z cvičení mám mnoho . Jeden z nich. Mjr.Kučera slouži jako DVT a já jako dozorčí na rotě.Bylo to v létě a venkovní dveře byly otevřené ve tři hodiny v noc se najedou ozvalo kuku kuku a objevil se mjr.Kučera se samopalem,který sebral strážnemu když spal.

Re: Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Ivan Slovík, 2. 12. 2021 19:32)

Zdravím Vás Chebáci. Mjr. Kučera umrel cca pred troma rokmi. Chodil poctivo na všetky stretávky , ktoré sme v Chebe organizovali. Bol veľmi vitálny a naraz ho to skosilo. Bohužiaľ rok čo rok nás Chebákov ubúda, či už bývalých veliteľov , alebo zaklaďákov, preto sa nám treba v Chebe stretávať. Budúci rok v máji určite zorganizujeme stretko v Chebe a stretnutie nám neprekazí žiaden covid, alebo nejaká vláda, lebo za rok , za dva sa už nebude v Chebe s kým stretnúť.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Lubomir Šmakal, 24. 12. 2021 13:43)

V roce 1977 jsem jako poručík, nastoupil na tankový prapor , jako velitel 1.tč, 3.tr, které velel por, Dušan Naď. Dušan mě zavedl na rotu, kde se poflakovala skupinka vojáků. Když mě představil, já řek lnějakou blbost a otočil se zádyk slyšel jsem, jak mi jeden z vojáků hodil za zády salám, každý víte ,jak se to dělalo. Byl to Mirek Krejčí, který mi dnes po 45 letech přál hezké proýití Velikonoce. Těčím se na setkání v květnu 2022 a povolávám všechny, kteří sloužili na tpr. v letech 1977 až 1984 a preji všem hodně zdraví a lásky. mjr.vv Šmakal Lubomŕ

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Pavel Tauer, 24. 12. 2021 17:47)

Poručík Naď byl od nás z Aše, ani nevím, kde je mu konec?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Pavel, 30. 12. 2021 13:34)

Z Aše byl také por. Jarda Naumov, velitel 1.roty, 1.praporu. Při brigádách na stavbě obchodňáku v Aši (74.rok), nás bral k jeho mámě na oběd. Bezvadný chlap i velitel.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Pavel Tauer, 3. 1. 2022 7:16)

Jarda Naumov bydlel ve stejném domě, jako já. Teď bydlí v Podbořanech.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Setkáni s generálem

(Pavel, 6. 1. 2022 10:27)

Dík za info.
Tak to je tedy krásná shoda náhod. Snad se ještě někdy sejdem..?
Když ne tady, tak tam "NAHOŘE" určitě. Měj se hezky chlape.
Zdraví Tě Pavel Brůha ze Šumperka. bruhapavel@email.cz.

Vánoce 1974

(Jaromír Ivan, 17. 12. 2021 18:32)

Na první vánoce 1973 si noc nevzpomínam ,na ty druhé 1974 si vzpomínám stále.Na nově vzniklé Průzkumné rotě jsem pomocník Výkonného prpaporčíka oba dva jsme měli slíbené opušťáky a chtěli jet oba na vánoce.Když přišel VP ze štábu,kde byl podepsat Výchazkové knížky už se tvářil divně a nakonec mi řekl,že on pojede na vánoce a já na Sivestra ,že já mám v lednu dovolenou a dostal jsem za všechny zásluhy tři dny navíc a březnu už jdu do civilu.Na štědrovečerní večeři byl vydán časový rozpis,aby se nemuselo stát v zástupu venku a na schodech.dozorčímu kuchyně jsem předal lístek s názvem roty a počtem porcí a šel si sednout.Tácky s večeři roznášeli kuchaři a vojáci od RTZ.Přišel za mnou dozorčí a ptal se kolik porcí ještě chybí podíval jsem se a řekl tři.Dojedli jsme a zjistili,že čtyři tácky máme navíc ,uděláli jsme dvě větší a podařilo se to tajně odnest na rotu.DR otevřel sklad zbrani ,tam bylo nejvíce chladno,dozorčí zamknul sklad já ho zapečetil.Hned ráno jsme jídlo vytáhli a dali do místnosti kde byly prostředky pro úklid.Po snídani někteří vojáci zůstali na světnicích nebo na PVS nebo na učebně já jsem překontroloval pořádek a šel na televizi na PVS.Ozvalo se hlášeni soudruhu plukovníku ,na útvaru byli jen podplukovníci.Přišel pro mne pomocník DR,že přišla kontrola chce vidět kdo tom tady velí.Představil jsem se a on mi řekl ,že je ze skupiny ZVP Západního vojenského okruhu a v tu chvíli přicházeli velitel roty por.Nejezchleba a máš přímy nadřízený zpravodajský náčelník mjr.Andrejs.Všichni se představili přidal se k ním major ze štábu který plukovníka doprovázel.Překontrolovali u dozorčího pečetě na skladu zbraní a skladu materiálu VP a prošli celou rotu.Na závěr plukovník řekl,že to to nejlepší co ten viděl a divil se ,že celou řídí pevnou rukou obyčejný svobodník a navrhl pro mně a DR opušťáky.Já jsem to nevyužil a požádal ať ten můj dostane pomocník DR tak i stalo.

Re: Vánoce 1974

(Milan, 23. 12. 2021 19:40)

Byl jsem v CHebu 75-77 vzpomínám,že jedny vánoce jsem byl doma asi ty druhé a to samé na Silvestra jednou doma jednou v kasárnách.Na štědrý den jsme se vraceli z nějakého cvičení jako vlakem ,technika na vagonech naložená OT-64,V-3S nějaký Gaz-69 nebo UAZ přijeli jsme do CHebu na nádraží už se stmívalo lampasáci utekli domu no nestihlo se to složit a přesunout do kasáren tak jsme tam zůstali,museli jsme to hlídat už nevím kolik nás tam zůstalo taky nějaký absík tam byl s náma ,ale byl dobrý ,sehnali jsme si nějaké občerstvení ,žádnou štědrovečerní večeři jsme neměli a taky jsme to přežili to by dnešní 18-20 letí asi neustáli,asi by si stěžovali,že neměli teplou večeři , taky jsme zjistili,že nám málem spadnul gazík už byl předníma kolama z vagonu dole ,tak jsme ho rukama nějak hodili zpět na vagon to o tom ani lampioni nevěděli to dobře jenom by řvali a vyhrožovali ,že nás zavřou.Vzpomínám,že jsem měl jednou na Nový rok tzv.lítačku jeden absík no asi ,,bylo nás pět ,,chodili jsme po hospodách a kontrolovali jest-li nějaký voják československé armády nenarušil bdělost a bojeschopnost ,v restauraci OHŘE všichni určitě znáte ,jsme našli spícího vojáka v košili ten tam ,snad byl od večera absík sním zaklepal on začal nadávat běž do pí.... tak ho nechal být ,dali jsme si pivo na stojáka a šli dál ,tak to je zatím vše ,hezké Vánoce hodně zdraví do nového roku,až si na něco vzpomenu tak zase napíši Milan

Na vycházce ve Fr.Lázních

(Luděk hruš, 10. 12. 2021 15:46)

Zdravím pamětníky a tím pádem ještě chlapy,což se dnes o mobiloidech nedá říci..Jednou jsem s návštěvou rodičů vyrazil za Cheb do F.Lázní a na Komorní Hůrku.Samozřejmě načerno mimo Cheb.Náhle se na vrchu malé bývalé sopky vynořil pplk.Boldyš s dámou.Tak jsem vzorově pozdravil a čekal co bude.On však podal ruku mým rodičům a prohodili pár slov a šel dál,opravdu charakter a vždy jsme vycházeli slušně.Ale už to je ....46 roků.A nebylo to za husitů. Ahoj všem a pěkné Vánoce 2021.

dělostřelci 1985

(Pavel Mynář, 6. 12. 2020 7:44)

Už si z té doby moc nepamatuji . Byl jsem v kasárnách E. Thalmana na dělostřelecké rotě jako střelec . Jména kluků si už taky nepamatuji . Vzpomínám si akorát na cvičení na Doupově . Mrzí mě že nemám ani žádné fotky pokud si mě někdo pamatuje a nějaký hmatatelný vzpomínky má byl bych rád kdyby se ozval .

Re: dělostřelci 1985

(Slavo skladník., 14. 12. 2020 21:12)

Neslúžil s tebou Imro Csáky?

Re: dělostřelci 1985

(M. Šebestian, 2. 10. 2021 17:44)

Foto od 1.bat.DO do září 1985 jsou umístěny na tomto webu.

podporučík Kelly

(jiri, 24. 9. 2021 14:12)

Komu to jméno něco říká ? Sloužil jsem u protiletadlové 75-77.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14

následující »